BAJKI – CZY TYLKO DLA DZIECI?

 

Rozważanie na podstawie bajek Ignacego Krasickiego

Czy w dzisiejszych czasach można powiedzieć że utwory Krasickiego, które były jego specjalnością, nadal znajdują zastosowanie w świecie, w którym żyjemy? Czy wyłącznymi adresatami tychże utworów są aby na pewno dzieci?
Pochylmy się dla przykładu nad bajkąWilk i owce”. Przedstawia ona sytuację wilka, który przez przypadek znalazł się w dole, z którego nie może on opuścić o własnych siłach. Nagle usłyszał przechodzące nieopodal owce, zawołał je i używając podstępu, przekonał, żeby te pomogły mu się wydostać na powierzchnię. Gdy już osiągnął swój cel, pożarł je wszystkie. Krasicki w tej bajce piętnuje takie cechy jak łatwowierność, naiwność i głupota. Dobrze wiemy, że każda z tych cech jest obecna w dzisiejszym świecie. Jednocześnie pochwalany jest spryt, zaradność i umiejętność dyplomacji, co i współcześnie uchodzi za przydatne wartości. Podobnie rzecz się ma w bajce „Lew pokorny”, gdzie zarówno głupota i łatwowierność zostają ukazane w negatywnym świetle, z kolei przebiegłość i spryt stają się pożądanymi cechami.
Inaczej jest w bajce jest w bajce pt. „Podróżny”. Tutaj nie ma już mowy o cechach lepszych i gorszych, tych bardziej przydatnych i tych zbędnych. Jest za to ukazana bardzo ważna prawda, która być może w dzisiejszych czasach została zapomniana. Mianowicie, jeżeli nasze podstawowe potrzeby nie są zaspokojone, nie będziemy czerpali radości z rzeczy wartościowych, ale niekoniecznie potrzebnych. Dla przykładu, jeżeli porównamy głód fizyczny podróżnego, który jest bohaterem bajki, z duchowym głodem akceptacji, miłości czy zrozumienia, tak bardzo obecnego w dzisiejszym świecie, to zrozumiemy, że nie da się go zaspokoić takimi pseudowartościami jak bogactwa czy sława, mimo że niektórzy współcześni próbują to usilnie uczynić. Jednak z reguły kończy się to jeszcze większym cierpieniem. Tak więc bajka ta idealnie ukazuje problem ludzi z naszej epoki. Tak samo sprawa się ma w bajceJagnię i wilcy”. Przedstawia ona brutalną prawdę o świecie, która niestety nadal jest zauważalna we współczesności. Ukazuje nam ona bezradność słabych wobec silnych, a unowocześniając, biednych wobec bogatych. Nie ma na to żadnej rady, ponieważ ci „lepsi” z góry są skazani na zwycięstwo, zwłaszcza gdy stanowią większość.
Podobnie wygląda z satyrami. Negatywnie przedstawiane i wyśmiewane są w nich zachowania, które i dzisiaj nie należą do pożądanych, jak np. ożenek dla zysku w „Żonie modnej” czy nadużywanie napojów alkoholowych w „Pijaństwie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *